Hiperaktif çocukların özellikleri
MERYEM NUR ÇOBAN / EĞİTİM EDİTÖRÜ

Günden güne hayatımıza yerleşmeye başlayan “hiperaktif” kelimesi ve eskilerden gelen “yaramaz” kelimesinin aslında birbirinden farklı olmasına rağmen ne kadar da benzemeye başladığını görüyoruz. Eskiden aşırı hareketli, söz dinlemeyen ve kasten istenen şeyleri yapmayan çocuklara yaramaz denilirdi. Şimdiyse en ufak hareketliliğe sahip çocuklar için bir yakınma durumu olarak kullanıyoruz. “Benim çocuk pek hiperaktif!”  Ancak bu kelimeleri kullanırken çocuğumuza haksızlık etmiş olma ihtimalimizi düşündük mü? Çünkü yaramazlık bir sıfatken hiperaktivite bir güçlük!
 
Hiperaktivite 7 yaşından önce gözlemlenmeye başlanması gerekmekle birlikte

-Bu rahatsızlığa sahip çocuklar bulundukları ortamda fazla duramazlar,
-Beklemeye tahammülleri yoktur,
-İnanılmaz çok konuşur ve hızlı cevap verirler.
-Aynı zamanda olduk olmadık zamanlarda koşup tırmanma ve ya bir duruma müdahale etme isteği içinde olurlar.
-Onlar için en çekilmez durum sessiz bir ortamda oyun oynamak ya da uzun süreli ders çalışmaktır.
-Birçok zaman uğraşmaları gereken bir şeyin ihtiyacını duyarlar ki tüm vücut olarak oyalanmak arzusu içindedirler.

Yaramazlık ve hiperaktivitenin ayrımını yaparken en önemli etken yaramazlık bir oluş biçimi iken hiperaktivite bir güçlüktür. Hiperaktivite yaramazlığı da içinde barındırabilmektedir. Aynı zamanda hiperaktivite bozukluğunun belirlenen düzeyine göre ilaçla tedavi edilmesiyle davranışlar daha normal hale çekilebilirken yaramazlık durumu için bir ilaç tedavisine ihtiyaç duyulmaz.Çocuğunuz yaramaz mı hiperaktif mi?

Çocuğunuzun yaramaz mı hiperaktif mi olduğuna karar verirken hareketlilik durumunun amacına ve sebebine dikkat etmek gerekir. Çocuğunuzla olan iletişimin yanlış oluşmasından dolayı öte gelen durum yaramazlık olabilir. Yaramaz çocukta kasten karşıdaki kişiyi kızdırma ve yıpratmaya çalışma isteği görülür. Tam tersi olarak çocuğunuzun kendisini kontrol edememesinden dolayı aşırı hareketlilik göstermesiyse hiperaktiflik olabilir.

Yaramazlık ve hiperaktivitenin ortak yanlarından biri her iki durumun da zihinsel bir geriliği göstermemesidir.  Yani çocuğunuzun hiperaktif ya da yaramaz olması zihinsel olarak geri olduğu anlamına gelmeyebilir.  Birçok ebeveyn çocuğunun yaramaz olduğundan yakınarak profesyonellere başvurmakta ancak durumun yaramazlık mı yoksa “hiperyaramazlılık” mı içerdiğine dikkat ederek durumu ele almalılardır. Hiperaktif bir çocukla kurulan iletişim onu fiziksel açıdan daha aktif kılan yollarla yapılırsa hem çocuk hem de yetişkin durumu olumsuz halden çıkararak hedefe ulaşmayı kolaylaştırabilir.

Hiperaktivite ile dikkat eksikliği beraberinde görülme durumunda DEHB olarak adlandırılan Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu tanısı konulmaktadır.  Yapılan araştırmalar dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğuna beyinsel bir geriliğin sebep olmadığını göstermekte. Zannedilenden daha sık karşımıza çıkan bu Hiperaktivite bozukluğu  yüzde 4-8 gibi bir oranda görülmektedir; bu oran da bize, 25-30 kişilik bir grupta en az 1-2 DEHB olan çocuk görülebileceği bilgisini vermektedir.  Ayrıca  aynı ailede yüzde 25 oranında bir başka DEHB’li olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda DEHB ebeveynin yetiştirme biçimlerinin doğrudan sonucu olmayan, kalıtsal özelliklerin ağır bastığı oldukça sık görülebilen bir rahatsızlıktır denilebilir.
Bir çocuğun DEHB tanısı alması için hiperaktiviteyle birlikte dikkat eksikliği özelliklerini de göstermesi gerekmektedir.  Dikkatsizlik belirtileri ise şöyle;

-Yaptıkları işe dikkatlerini vermekte zorlanma
-Gün içerisinde ihtiyacı olan eşyaları kaybetme
-Kendisinden istenen şeyleri takip etmekte güçlük,
-Detayları kaçırma
-Unutkanlık ve ilginin kolay dağılması
-Konuşanı uzun süreli dinlemede güçlük
-Uzun süreli zihinsel dikkat gerektiren işleri yapamama şeklinde maddelenebilir.
 
Çocuğunuzun yaramaz mı yoksa hiperaktif mi olduğuna karar verirken yapılacak şey belirttiğimiz maddeleri gözden geçirmeniz daha sonra bu maddelerin 2/3 ‘sini çocuğunuzda gördüğünüzden emin olmanız gerekmektedir.  Çocuğunuzun hiperaktif olduğundan az çok emin olduysanız bu alanda profesyonel kişilerle görüşmeniz gerekebilir.  Bunun için eğer okula gidiyorsa okul psikolojik danışmanından ya da hastanelerin çocuk psikiyatrisi alanından destek alabilirsiniz.
 

iyelik internet gazetesi

Son Güncelleme: 18.10.2016 13:55
Anahtar Kelimeler:
TestHiperaktif
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.