İletişim sorunlarına bir öneri
MERYEM NUR ÇOBAN / EĞİTİM EDİTÖRÜ

İletişim; bizlerin duygu, düşünce ve bilgiyi birbirimize ileterek oluşturduğumuz harika bir sistem. Aynı zamanda kişinin varlığının fark edilmesi ve bunun sonucunda da kendisine geri dönüş niteliğinde bir mesaj alması "varoluş" ihtiyacımızı karşılama açısından çok önemli bir araç. Bu şekilde karşılıklı işlenen bir motif niteliği taşıyan iletişim olgusu seçilen renk ve desene göre şekillenmekte. İletişim kurarken ilişkilerimiz, üzücü sonuçlarla birlikte harika sonuçları da içermekte. Oluşturacağınız motifi olabildiğince güzel işlemek istiyorsanız bu sırada renk- sözcükler- ve desen – davranışlar- ilk dikkat edilecek nokta. Diğer kişilerle doğru ve iyi iletişim kurabilmeyi başaran kişiler karşılaştıkları sorunların çözümüne daha hızlı ulaşır. Bu da pozitif ilişki kuran kişilerin aile, arkadaş, çalışma hayatı ve birçok farklı ortamda uyum ve başarıyı yakalamalarını kolaylaştırır. Çevresiyle olumsuz ilişki kuran kişiler ise olaylar karşısında sıkıntı ve bocalama yaşar ve bunun sonucunda problemler gittikçe büyük hale gelir. Günlük hayatta karşılaşılan sorunların erken çözümü ve büyümesini engellemek için hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerin değeri oldukça büyük. Öncelikle ilişki motifinin doğru işlenmesi için önemli iki faktörü daha detaylı inceleyelim.
 
İletişimin ilişki motifinde desen; davranışlarımızın vaziyeti

İletişimin doğru kurulmasında davranışlarımızın yani fiziksel hal ve hareketlerimizin karşı tarafa nasıl yansıtıldığı oldukça önemli. İletişimin samimiyet içermesi ve ifadelerimizle tutarlı olması olumlu bir tavır sergileyebilmemiz için temel bir olgu. Bu nedenle davranışsal durumumuz ilişki motifinin güzel işlenmesi için doğru şekilde seçilmiş olmalı. İletişim yalnızca sözel bir yapılanma olmadığı için karşıdaki kişiye gönderdiğimiz bakış, oturuş, mimikler, ses tonu, dokunma ve daha nice iletişim yolunun büyük bir önemi var. Seçtiğimiz davranışsal iletişim yolunun çözüme götüren ve iletişimi kolaylaştıran bir davranış içerdiğine dikkat etmeli.

İletişim kurulurken ilişki motifinde renk; sözel kullanımın önemi üzerinde durmakta. Kurulan ilişkilerde sözel dil, duygu ve düşüncenin dile getirilmesi olarak oluşturulurken bu yöntemin doğru niteliklere sahip olarak oluşması oldukça önemli. Konuşma dilinin doğru yönlendirilmesiyle uzlaşmacı ve çözüme dönük sonuçlar elde edilmesi mümkün. Şimdiyse ilişki motifindeki rengin nasıl olumlu sonuca dönüştürüleceğiyle ilgili yönteme yer veriyoruz.
 


Aynı manaya gelen ama farklı söylenerek kazandığımız cümleler
 
Yaşamsal ya da durumsal olarak karşılaştığımız sorunları ifade ederken karşımızdaki kişiye neyi nasıl belirttiğimiz var olan sorunun çözüme ulaşıp ulaşamayacağı hakkında çok net bilgiler içerir. Psikoloji literatüründe “sen dili ben dili” olarak bilinen bu öğreti aynı sorunun belirtilmesinde ufak nüanslarla çözüme nasıl ulaşacağımızı içermekte. Sen dili olarak belirtilen dil kalıbı karşı tarafı suçlayıcı, kavga başlatıcı ve ya suçlayıcı bir hal alırken ben dili olarak belirtilmesi durumunda karşı tarafın sorun hakkında farkındalık sağlaması ve çözüm üretmeye başlamasıyla ilerlemektedir. Özetleyecek olursak ben dili yapıcı bir halde etki ederken sen dili yıkıcı bir hal ile etki eder.

Sen dili özellikleri

1.Kişisel bir yargılamaya sebep olur.
   Sen de az tembellik değilsin. Dün akşam her şeyi bana bırakıp yatmaya gittin.
 
2.Karşıdaki anlaşılmadığını hisseder.
   Yeterince açık konuşmuyorsun ki.
 
3.Kişinin durumu anlamasından çok direnmesine neden olur.
  Sen ne laf anlamaz kadınsın!
 
4.Karşıdakinin iletişimi kapatmasına neden olur.
   Sen bu gidişle üniversite sınavında da çuvallarsın!
 
5.Konuşma isteğini engelleyicidir.
   Tam bi memnuniyetsizsin.
 
6.Kişiyi incitir.
  Eskisi gibi mutlu hissetmiyorum evet; ama beni bu hale getiren sensin!
 
7.Kişiyi savunmaya iter.
  Hep saçma espriler yapıyorsun.
 
 Ben dili özellikleri
  • Karşıdaki sorunun nedenini fark eder.
Yorgun olduğum zaman seni anlamakta zorluk çekiyorum.
  • Çözüme dönüktür.
Eğer gürültü yaparsan ben rahatsız olurum.
  • Karşıdaki kişinin de fikrini açıklamasını sağlar.
Neden hızlı yürüdüğünü anlayamıyorum.
  • Kişinin iç dünyasıyla ilgili olarak duygularını yansıtmasına olanak sağlar.
Arkada bırakıldığımda kendimi dışlanmış hissediyorum.
  • Karşıdakiyle olumlu bir iletişim yolu geliştirir.
Bu akşam çok yorgun hissediyorum oyun oynamayı başka bir akşama erteleyelim.
  • Sorunun çözümü için bir yol geliştirir.
Şu an çok öfkeli olduğum için yanlış anlaşılmaktan korkuyorum, sonra konuşalım mı?
  • Kişiselleştirme yapmadan sorunu tanımlama fırsatı oluşturur.
Bir söze başladığımda yarıda bırakmaktan çok bitirmek isterim.

Aslında çözüme ulaşmak, yaşanan durum karşısındaki duygularımızı yansıtmamızla oldukça kolaylaşmakta. Birisine "kes sesini" demekle "sesimi duyurmakta güçlük çekiyorum" arasındaki kocaman farkı anladığımızda ben dilinin özümsendiği görülebilir.
 

 

iyelik internet gazetesi

Son Güncelleme: 18.10.2016 13:53
Anahtar Kelimeler:
IlişkiIletişim
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.