Özel okul mu devlet okulu mu?

MERYEM NUR ÇOBAN / EĞİTİM EDİTÖRÜ

Doğru okul seçimi yaz tatilinin sona ermeye yaklaşmasıyla birlikte birçok ebeveynin düşünmeye başladığı bir konu. Aslında birçok faktörün bir arada göz önünde bulundurulması gereken bir durum olan okul seçimi özellikle ilk defa okula başlayacak öğrenciler için büyük bir önem arz etmekte. Bu seçim ailenin gelir durumuyla mı, kültürel yaklaşımlarla mı ya da herkesin geçtiği sıradan yolun tekrarıyla mı ilgili? Ülkemizde yüksek geliri olan bir ailenin illa bir özel okulu seçmesi gerektiğine yönelik bir algı bulunmakta. Ancak doğru okul seçimi için maddi vaziyet yalnızca bir faktör. 

Dünyaca ultra zengin kişilerin ve E-Bay, Google, Apple, Yahoo gibi teknoloji devlerinin çocuklarını okuttuğu “Waldorf School of the Peninsula” okulu bu konumuz için oldukça iyi bir örnek oluşturmakta. Okulun ilginç bulunması ve zenginler tarafından rağbet edilmesinin tek sebebiyse “eski usul eğitim”e sahip olması. Bulunduğumuz dönemde cazip teklifler olarak sunulan teknolojik gelişmelerin kullanıldığı okulların tam tersine tahta- tebeşir modeliyle öğretim yapılırken öğrenciler de yalnızca kalem kâğıtla hemhal oluyor. Aynı zamanda örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamurla aktivitelerin yapıldığı ve tamamen çocuğun el becerilerini geliştiren birçok ders veriliyor. Yani bu okuldaki bir çocuk yemek yapmak dâhil dikiş dikmek, bahçede çalışmaya kadar birçok konuda eğitiliyor. Ancak günümüz özel okullarının devlet okullarına nazaran  

-sınıf mevcutlarının çok daha az olması, 

-bulunduğu çevrenin belli bir niteliğe hitap etmesi, 

-daha gelişmiş dil eğitimi sağlaması, 

-farklı kurs ve atölyeler düzenlemesi gibi özellikler tercih oranlarını yükselmekte.  

Özellikle ilk sene çocuğun eğitim anlayışı için oldukça önemli olduğu için karar verirken oldukça ince eleyip sık dokumak daha sonrasında sıkıntı yaşamamak adına faydalı olur. Çocuğunuzu yollayacağınız okulun tercihini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususları şu şekilde maddelendirdik:  

1.Bütçem ne kadar? 

Elbette sorumluluğunu üstlendiğimiz çocuğun en iyi şart ve temellerle büyümesi bu doğrultuda eğitim alması ebeveynlerin ortak gayesi. Ancak maddi sınırlarımızı belirlemek, bulunduğumuz sosyo-ekonomik düzen çerçevesinde hareket etmek yapacağımız okul tercihini sınırlamaktaki ilk madde. Bu nedenle çocuğunuzun eğitim hayatı için ayırabileceğiniz maddi değeri belirleyerek tercihe başlamakta fayda var. Özel okullar eğitim ücreti için ekstra bir ücret istemekteyken devlet okulları ülkemizde ücretsiz. Ancak her ikisi için de bir takım kırtasiye, ulaşım, kıyafet masrafı yapılacağı unutulmamalı.  

2. Bir okuldan beklentim ne? 

Maddi sınırların belirlenmesinin ardından okul tercihi yaparken çocuğunuzu neden okula yolladığınızı ve bu sayede çocuğunuzun edinmesini istediğiniz kazanımlarının neler olmasını istediğinizi belirlemeniz karar verirken kolaylaştırıcı bir etmen. Ancak oluşturulan beklentilerin öğrencinin ne kadar öğrendiğini ölçmekten çok çocuğunuzun öğrenme sürecini en mutlu şekilde nerede ve nasıl tamamlayacağına dikkat etmek en önemlisi. Okula devam edecek öğrencinin mutlu ve istekli bir şekilde eğitim alması beklentilerimizin temelini oluşturmalı. En esaslı duygu-mutluluğun- sağlanması aslında bizleri sonuca götürecek. 

3. Bulunduğu konum nerede? 

Günümüz eğitim anlayışında öğrencilerin okulda geçirdiği süre yaklaşık 6 ila 8 saat arasında. Öğrencilerin okula gidip gelmesiyse kullanacağı vasıtaya göre değişmekle birlikte ciddi bir zamana tekabül etmekte. Bu nedenle öğrencinin yaşadığı yerle okul arasındaki zamansal farkın olabildiğince kısa olması eğitimin verimini artırmakta. Aynı zamanda ailenin çocukla olan iletişimi açısından kaygı düzeyini etkilemekte. Özellikle daha küçük şehirlerde şehrin daha uzak yerlerinde konumlandırılan özel okullar ile devlet okullarının neredeyse her mahallede bulunması durumu göz önünde bulundurulmalı. 

4. Kurumun vizyon ve misyonu nedir? 

Gönderilecek okuldaki öğretmen ve yöneticilerin ortak bir anlayışı paylaşıp öğrencinin zihnini bulandırmayan ve eğitimi en kaliteli bir şekilde sağlamayı amaçlamış olması oldukça önemli. Görüşülen okulun ileride gerçekleştireceği proje vb. etkinlikler hakkında bilgi sağlamak da karar sürecini etkileyen bir faktördür. Devlet okullarındaki öğretmenlerin yerleştirilmesi kurumların seçimi dışında bir atamayla olup özel okulların birlikte çalışacağı öğretmenleri kendilerinin seçmesi okulun işleyişini etkiler. Bir takım olası sorunların oluşması durumunda, çözüm süreci özel okul ya da devlet okuluna göre değişiklik göstermekte.  

5. Okulun fiziksel şartları  

Okul seçimi sırasında özellikle kayıt yaptırılmadan önce öğrencinin nerede oyun oynayacağı, ders alacağı, yemek yiyeceği vb. yerlerin gezilerek bilgi alınması büyük bir öneme sahip. Öğrencinin herhangi bir engele sahip olması durumunda okulun sahip olunan engele yönelik özelliklere uygun düzenlenip düzenlenmediğine dikkat edilerek karar verilir. Bu konuda ülkemizde genel olarak özel okulların fiziksel şartlarının devlet okullarına nazaran çok daha ileri durumda olduğunu bir gerçek. Ancak özel okulları aratmayan devlet okulları da ülkemizde mevcut. 

6. Öğretmenin eğitim anlayışı ve sosyal ilişkileri 

Çocuğunuzun gününün yarısını beraberinde geçireceği kişiden olumlu etkilenmesi kaçınılmaz. Bu süreçte çocuğunuzun öğretmenin olumlu sosyal ilişkilere ve geliştirici bir eğitim anlayışına sahip olması okul seçiminde en önemli etmenlerden. Özel sektör kalıcılığı yakalama adına birlikte çalıştıkları öğretmenlerin sürekli olarak yenilenmelerini ve kendilerini geliştirmelerini bekler. Ancak devlet okullarındaki yapılanmada yer alan öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri biraz daha gönüllülüğe dayalı ilerlemekte. 

7. Tercih edilen okulun ve öğretmenin çevre tarafından nasıl karşılandığı 

En son olarak tercih edilen okulda daha önce eğitim almış kişilerle görüşülerek bir değerlendirme alınması, çevre tarafından nasıl yorumlandığı bir fikir edinmek adına katkı sağlar. Kararın tamamen çevreden alınan bilgilere dayanarak alınması sağlıksız olur. Ancak okulun resmi site ve sosyal medya hesaplarının incelenmesi daha fazla bilgi sağlamak adına oldukça faydalı olacaktır. 

iyelik internet gazetesi

Son Güncelleme: 18.10.2016 13:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.