Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Bu sene büyüme öngörülerimizin oldukça altında

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyümenin darbe girişimi, turizm ve tarımın etkisiyle öngörülerinin çok altında olduğunu vurguladı.

banner192

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Bu sene büyüme öngörülerimizin oldukça altında

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyümenin darbe girişimi, turizm ve tarımın etkisiyle öngörülerinin çok altında olduğunu vurguladı.

30 Eylül 2016 Cuma 15:44
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek: Bu sene büyüme öngörülerimizin oldukça altında

HURİ AYTEKİN / EKONOMİ EDİTÖRÜ

Orta Vadeli Program' a bağlı değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Merhmet Şimşek iç ve dış şoklar sebebiyle  OVP rakamlarında tutarsızlıkların olduğunu söyledi. "Ama bunlara eğer biz doğru tepki verirsek ki vermeye çalışıyoruz, bunlar geçici iniş çıkışlar olur. Türkiye hızlı bir şekilde 2017 yılında zemin kazanacak, tekrar bir çıkış yaşayacak" sözlerine yer veren Mehmet Şimşek OVP' ye bağlı değerlendirmede bulundu  ve 2016 yıl sonu büyüme beklentisini açıkladı.

Ekonomi Koordinasyon Kurulunda (EKK) Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında belirli kararlar alındığını söyleyen Şimşek, Ekim başında çalışmaların tamamlandıktan sonra gerekli açıklamaların yapılacağını vurguladı. Konuşmasında OVP'ye bağlı çalışmaların önce dar kapsamlı bir çerçevede başlatıldığını daha sonra genişletildiğine yer verdi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bu sene büyümenin beklenenden daha az olduğunu söyleyerek, bir ülkenin geleceği, yatırımcının iştahlı olmasıyla birlikte paralel doğrultuda büyümenin sağlanacağını belirtti.

Bu yıla bağlı olayları gözden geçirirken ve hiç kimsenin  darbe girişimine hazırlıklı olmadığını belirten Şimşek, şu anki durumun 15 Temmuz darbe girişimi ile ve uzun süredir kötü giden turizmle ilişkili olduğunu savundu. Şimşek ayrıca uzun süredir kötü giden turizmle ilgili olarak daha önceden durumu öngördüklerini ancak bu derece etileyeceğini öngöremediklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı, sadece turizmden dolayı büyümenin 1 puan aşağıda olduğunu söyleyerek, "Sadece turizmdeki düşüş nedeniyle büyüme üzerinde turizmin etkisi en az 1 puan olacak. Geçen sene iklim şartları gibi nedenlerle tarım güçlüydü ama bu sene tarımın etkisi de öngördüğümüzden daha zayıf. Dolayısıyla birinci ağırlıklı olarak turizm, ikinci olarak darbe girişimi, üçüncü olarak da tarımın etkisiyle bu sene büyüme, öngörülerimizin oldukça altında olacak" dedi.

Bu yıl için cari açığın beklenen seviyeden daha yüksek çıkacağını öngören  Mehmet Şimşek, kendilerinin bu yıl içerisinde büyümenin yüzde 4,5 olacağını, cari açığın ise yüzde 3,9 olacağını öngördüklerini belirtti. Tahminlerinde yanıldıkların altını çizen Şimşek: "Turizmde bir miktar zemin kaybını, bir miktar düşüşü modellere yansıtmıştık, tahminlerimize yansıtmıştık. Biz OVP'yi yaptıktan sonra terör olayları çok yoğunlaştı, bir de darbe girişimi oldu. Bütün bunların etkisiyle turizm beklediğimizden çok daha fazla etkilendi" sözlerine yer verdi.

2016 yılına bağlı istihdamın da tahmin edilen seviyelerin altında olduğunu belirterek  "Özetle bu sene bir takım iç ve dış şoklar nedeniyle OVP rakamlarında sapmalar var ama bunlara eğer biz doğru tepki verirsek ki vermeye çalışıyoruz, bunlar geçici iniş çıkışlar olur. Türkiye hızlı bir şekilde 2017 yılında zemin kazanacak, tekrar bir çıkış yaşayacak" açıklamalarında bulunarak olumlu değerlendirmelerine yer verdi.

OVP 'nin sonraki yıllar için önemli bir yol oluşturacağını düşünen Şimşek, programda 2017 yılına daha kapsamlı şekilde çalşmalara yer verileceğini ve 2018 2019' a yönelik orta vadeli hedefler, gelişmeye yönelik temennilere de yer verildiğini belirtti. 

OVO'de tüm oluşturulan hedeflerin ve temennilerin üzerinde kapsamlı şekilde çalışılacağını söyleyen Şimşek bunların yanında rakamlarla beraber asıl yoğunlaşılması gereken konunun reform çabaları olduğunada dikkat çekti. Şimşek sıradaki çalışmalarının, öncelikli olarak nelerin ön plana çıkacağını ve genelde hükümetlerin oluşturulan planlarında reform konularının yer aldığını vurguladı. Öte yandan Şimşek, OVP'nin temelini oluşturacak reformları kendilerine öncelik edineceklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin cari açığını olumsuz etkileyen bir faktörün de küresel büyümenin zayıf olmasıyla açıkladı. 

iyelik internet gazetesi

Anahtar Kelimeler:
OvpMehmet şimşek
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.