Otizm nedir
HABER / MERYEM NUR ÇOBAN
Türkiye'de yaşayan yaklaşık 400 bin otizmli kişi bulunmasına karşın bunların büyük çoğunluğu gerekli eğitimlerini alamıyor. Çevresinde yaşananlara karşı hareketsiz ve ilgisiz kalan otizm hastaların eğitimi tedavilerinde büyük rol oynuyor. Otizm Vakfı, Tohum Otizm Vakfı ve Otizm Dernekleri Federasyonu her yıl düzenli olarak çalışmalar yaparak adlarını duyurmak ve hastalığın sesi olmak istiyorlar. Otizm dernekleri ve vakıflarının daha büyük yardımlar alabilmesi ve otizmli bireylerin daha kaliteli bir eğitim görebilmesi için çeşitli çalışmalar başlatan Sağlık Bakanlığı da hastalığa dikkat çekmek için çeşit kamu spotları çekerek televizyonlarda yayınladı. Otizm hastalarının en büyük sorunlarından biri Otizmli olan bireylere otistik denmesiyken bu kelimenin yanlışlığına dikkat çekmek için hazırlanan kamu spotlarında otizmli kelimesine özellikle vurgular yapılıyor.

Otizmin belirtileri

Bebeklikten, çocukluğa geçiş sürecinde ortaya çıkan otizm hastalığı kendisi bu dönemde belli ederken nadir olarak ilerleyen yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Otizm düzeyi çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine göre farklılıklar gösterebilirken bebeklik döneminde en belirgin özellik olarak bebeklerin hemen hemen hiç gülmemesi görülür. Anne veya babanın bebeği sevdiği veya kucakladığı anlarda bebek sevilmekten ya da ellenmekten hoşlanmıyor ve tepki gösteriyor ise seslere karşılık vermiyor orada kimse yokmuş gibi davranıyorsa otizmin ilk belirtileri bebekte ortaya çıkmış sayılıyor. Saatlerce yatakta sessiz durması anne ve babası tarafından uslu bir bebek olarak görülse de bu bebeğin algılarının kapalı olduğunun bir işareti olabilir. Otizmli bireylerin ilerleyen yaşlarda anne ve babaya olan bağımlılıkları artarken bedensel olarak arkadaşlarından farkı olmasa da konuşma ve algılama açısından yaşıtlarına oranla daha geride olması muhtemel. Otizmli çocuklar yaşıtları gibi arkadaşlarının arasına karışarak oyun oynamak yerine her zaman yalnızlığı tercih eder ve yalnız başına faaliyetler gerçekleştirirler. Yapılan bazı amaçsız hareketler tekrarlandığı takdirde otizm belirtileri arasında görülebilir. El çırpma, odada aynı yerde sürekli koşma, sağa sola sallanma, anlaşılmaz cümleler kurma, alakasız bir nesneye aşırı bağımlı olma bu hastalığın belirtileri arasında sayılabilir. Gazoz kapağı veya kibrit çöpü gibi anlamsız nesneler çocuğunuz için vazgeçilmez bir nesne haline  geldiyse ve bu belirtilerden birine veya birkaçına rastladıysanız uzman bir doktora göstererek çocuğunuz hakkında bilgi almalısınız.

Otizmin Nedenleri
Otizm gelişimsel bir hastalık olarak görülse de uzmanlar otizmin anne ve babanın bebekle olan iletişimsizliğine dikkat çekiyor. Uzun yıllar boyunca araştırmalarını bu yönde gerçekleştiren uzmanlar çocukla ilişki kurmayan anne ve babanın bu hastalığın ortaya çıkmasında büyük bir etken olduğunu düşünüyor. Otizmin kesin olarak bir nedeninin olmamasına karşın hastalıkta meydana çıkan zeka geriliği ve gelişim bozukluğunun ön planda tutulmasını isteyen bilim adamları hastalığın duygusal değil biyolojik faktörlerden kaynaklandığını savunuyor.

Otizm Tedavisi
Otizmin nedeninin kesin olarak bilinmemesinden kaynaklı olarak tedavisindeki uğraşlar hastalığı ortadan kaldırmak ya da önlemek yerine hastanın yaşam kalitesini yükselterek daha düzenli bir yaşam sağlamasına yönelik oluyor. Otizmin tedavi sürecinde anne, baba ve yakın akrabaların otizmle ilgili bilgi sahibi olması ve otizmli bireye bu doğrultuda yaklaşması gerekiyor. Zekâ düzeyi ve konuşma bozukluğu yaşayan bireye düzgün davranılması gerekirken yapamadığı şeylerden ötürü ona kızılıp hakaret edilmemesi gerekiyor. İlerleyen yaşlarda anne ve babaya olan bağımlılık artacağı için anne ve babanın otizmli bireye sergileyeceği kötü davranışlar birey üzerinde kötü etkiler bırakabilir onun daha da içe kapanmasına neden olabilir. Çocuğun sosyal becerilerinin gelişmesi ve insanlarla iletişim kurabilmesi için Otizm Dernekleri tarafından onaylanmış eğitim kurumlarında ya ada vakıflarda çeşitli eğitimler alması gerekiyor. Bu süreçte çocuğun en büyük destekçisi yine anne ve babası olacak ona nasıl davranması konusunda bilgiler verecek.


 

iyelik internet gazetesi

Son Güncelleme: 18.10.2016 03:16
Anahtar Kelimeler:
HastaTedavisiOtizm
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.